PLANINARSKO DRUŠTVO "KRUG" ORGANIZUJE PLANINARSKU AKCIJU
CARSKA BARA
10. JUN 2018. GODINE

Klub planinara “Zrenjanin” iz Zrenjanina poziva na učešće na tradicionalnoj akciji povodom 26. SUSRETA PLANINARA “CARSKA BARA 2018”.
Specijalni rezervat prirode “Stari Begej – Carska bara” nalazi se na 17 km južno od Zrenjanina i oko 2 km od magistralnog puta Zrenjanin-Beograd, a zauzima površinu od oko 1600 hektara. Austrougarski prestolonaslednik i žrtva Sarajevskog atentata, Ferdinand, rado je lovio po prostorima ove bare, te otuda i naziv “Carska”.
Posebnu prirodnu vrednost kompleksu Carske bare i napuštenog toka reke Begej daju mozaičnost, vodene, travnate i šumske vegetacije, kao i raznovrsnost životinjskih vrsta, u čijem okviru centralno mesto zauzima bogatstvo ptičjeg sveta.
Močvarnu vegetaciju područja čine interesantne biljne vrste, danas retke i ugrožene, poput belog i žutog lokvanja, ili močvarne orhideje, dok je prostor oko bare obrastao dugogodišnjim zasadima vrbe i topole.
Na području Carske bare evidentirano je više od 200 ptičjih vrsta, među kojima su i prave retkosti – primerci ugroženih vrsta čaplji, kormorana, gnjuraca, pataka …
Lovački dvorac “Kaštel” u Ečkoj nadomak Zrenjanina gradjen je u engleskom stilu u period od 1816. do 1820. Godine. Dvorac je podigla porodica Lazar, a na svečanom otvaranju dvorca 29. Avgusta 1820. Godine svirao je čuveni Franc List. Kaštel ima funkciju “sabirnog centra” za mnoge lovce iz zemljei i inostranstva, kako nekada tako I dan danas. Česti gosti su svojevremeno bili austrougarski prestolonaslednik Franc Ferdinand I srpski prestolonaslednik Aleksandar Karadjordjević.
Hram Svetog Oca Nikolaja u Ečki sagrađen je oko 1711. godine, a sagradili su ga stanovnici sela nakon njihovog brojnijeg naseljavanja usled velike seobe Srba 1690. godine. Da je bio sagrađen na seoskom pravoslavnom groblju i da je zaista sagrađen oko 1711. godine svedoči i zapis sa starog ikonostasa na kome je napisano “Spomen 1711. god”. Hram je sagrađen od naboja i ćerpića i oblepljen je blatom iznutra i spolja. Svojim spoljnjim izgledom nastavljena je tradicija hramova brvnara koje su se u to vreme gradile u centralnoj Srbiji odakle je i pristigla većina stanovništva u velikoj seobi. Krov hrama je dvovodni i on je do danas očuvan u originalu, pokriven je šindrom po čemu je hram jedinstven u celom Banatu. Ikonostas koji je danas u hramu je veoma impozantan, oslikao ga je Teodor Popović i verovatno je završen 1786. godine na šta ukazuje natpis iznad carskih dveri. Postoji pretpostavka da je te godine na hramu dograđen zvonik, i tako dobio današnji izgled. Hram je 1883. godine obnovljen u potpunosti i dodato je treće zvono, a izlio ga je poznati vršački livac Pavle Bata. Manja obnova izvršena je 1923. godine kada je izvršena popravka krova i zamena dotrajale šindre. Godine 1948. hram Svetog Oca Nikolaja je stavljena pod zaštitu države. U periodu od 1960. do 1963. godine urađena je rekonstrukcija ikonostasa, i za te potrebe angažovani su restauratori iz Rusije. U hramu se još čuvaju delovi prvog ikonostasa iz 1711. godine kao i nekoliko bogoslužbenih knjiga koje potiču iz vremena 17 i 18 veka.
U Kovačici se može obići Muzej naivne umetnosti i uživati u likovnom stvaralaštvu kovačičkih naivnih slikara. Na osnovu tematike i umetničkog izraza stručnjaci ga svrstavaju u grupu poetsko-realističnu. Na slikama ovih autora predstavljena je seoska realnost, ali u poetskom duhu. Slikaju čarobne prizore iz svog detinjstva i mladosti, svoju okolinu, ovdašnje ljude u raznim seoskim prilikama, koje se vezuju za navike i običaje, duboko uronjene u tradicionalan narodni folklor. To je jezgro njihovog umetničkog stvaralaštva, predstavljenog ponajviše na uljanim slikama, na kojim je svaki od njih srećno pronašao svoj lični tematski okvir i umetnički izraz.
Polazak:
Polazak 10. juna 2018. godine (nedelja) u 7 časova sa ugla Sarajevske i Drinske ulice. Maršruta putovanja: Beograd – Krnjača – Čenta – Ečka – hotel Sibila.
Cena:
Cena prevoza je 700 dinara za 40 i više učesnika akcije. Ako bude manje učesnika akcije doplata je 200 dinara. Prilikom prijavljivanja uplaćuje se akontacija od 700 dinara. U slučaju otkazivanja potrebno je naći zamenu, jer u protivnom novac neće biti vraćen.
Plan:
07:00 – Polazak sa ugla ulica Sarajevske i Drinske.
08:30 – Dolazak do Ečke i obilazak dvorca Kaštel i crkve svetog oca Nikolaja.
09:30 – Dolazak do hotela Sibila. Prijava učešća na akciji.
09:45 – Otvaranje susreta.
10:00 – Polazak na pešačku turu dužine 15km.
10:30 – Polazak na pešačku turu do vidikovca 7km.
15:00 – Ručak.
16:00 – Vreme za obilazak Carske bare čamcima – ko želi, kako bi se uživalo u predelima sa pogledom na priobalje Carske bare. Vožnja čamcem se dodatno plaća. Prošle godine je koštala 300 dinara.
18:00 – Podela zahvalnica učesnicima akcije.
19:00 – Polazak za Beograd.
20:30 – Dolazak u Beograd.
Staza oko Carske bare je dužine oko 15km sa beznačajnim usponom/spustom (ispod 50 m).
Kraća staza: pristanište – vidikovac “Carska bara” u dužini od 7km sa beznačajnim usponom i spustom. Vodič na ovoj stazi će biti iz KP Zrenjanin.
Ako bude dovoljno zainteresovanih, na povratku za Beograd možemo da svratimo u Kovačicu u Galeriju naivne umetnosti. U tom slučaju ćemo malo ranije krenuti iz Carske bare. Cena ulaznice za Galeriju naivne umetnosti je 150 dinara.
Oprema:
Planinarska oprema primerena vremenskim uslovima. Planinarske cipele nisu obavezne ali su poželjne. Staza je bez hladovine tako da se treba preventivno zaštiti od sunca (kape, šeširi, marame i sl.). Svaki planinar je dužan da ponese ličnu kartu, zdravstvenu knjižicu i planinarsku knjižicu sa plaćenom članarinom za 2018. godinu.
Hrana-voda:
Hrana iz ranca. Organizator obezbeđuje kuvani obrok – pasulj i riblju čorbu po ceni od 200 dinara. Učesnici sa sobom treba da ponesu porciju i pribor za jelo. U Carskoj bari ćemo biti parkirani pored hotela Sibila gde može da se ruča. Kao orijentacija: carska riblja čorba košta 350 dinara.
Povratak:
Istog dana, 10. juna 2018. godine u 19 časova maršrutom: Carska bara – Čenta – Krnjača – Beograd. Dolazak u Beograd se očekuje oko 20 časova i 30 minuta.
Rok za prijavu:
Do popune mesta.
Vođa akcije:
Dušanka Grujić tel.: 060 080 22 11 email: dusankagrujic@hotmail.com
Pomoćnik:
Jasmina Vojnović tel.: 061 2296 843 email: vojnovicjasmina@yahoo.com
Napomene:
Vođa akcije zadržava pravo na izmenu plana akcije, ako to konkretna situacija nalaže.
SVAKI PLANINAR UČESTVUJE NA AKCIJI NA SOPSTVENU ODGOVORNOST, PRIHVATA I POTPISUJE IZJAVU O RIZICIMA I PREUZIMANJU ODGOVORNOSTI
Izjava o rizicima i preuzimanju odgovornosti:
(štampati dvostrano da bi se dobile dve izjave)