PLANINARSKO DRUŠTVO "KRUG" ORGANIZUJE PLANINARSKU AKCIJU
RAJAČKE PIVNICE I RAJSKA PRERAST
4-6. OKTOBRA 2024. GODINE
Negotin je gradsko naselje u Srbiji i sedište istoimene opštine u Borskom okrugu. Nalazi se blizu tromeđe Srbije, Rumunije i Bugarske.Ime Negotin je prvi put zabeleženo u 16. veku. Godine 1833. Negotin je trajno ušao u sastav Kneževine Srbije i od tada počinje njegov brži razvoj, koji je trajao do početka Prvog svetskog rata. Negotin je, između ostalog, poznat i kao rodno mesto kompozitora Stevana Mokranjca.
O postanku Negotina ima više legendi. Po prvoj, u današnjem Malom selu naselio se neki Negota sa ženom Tinom, porodicom i stadima ovaca, jer je okolina bila bogata bujnom pašom, a okolo doline su se nalazile šume i šumarci. Oko njihovog stana za ovce stvaralo se postepeno naselje i od njihovih imena Nego i Tina, nastalo je ime Negotin.
Druga legenda kaže da su u staro vreme dva velikaša zidali gradove, jedan gde je Negotin, drugi na brdu blizu sela Vidrovca. Kad su završili radove, tada je onaj s brda rekao onom u dolini: „Ja sam bolji grad načinio, nego ti!“ Od „nego ti“ postalo je ime Negotin.
Manastir Bukovo se nalazi na četiri kilometara jugozapadno od Negotina, na padini Bratujevačke kose, a pored samog starog puta Negotin-Zaječar. Manastirska crkva posvećena je Sv. ocu Nikolaju Mirlikijskom Čudotvorcu. Poreklo imenu manastira može se danas samo nagađati. Jedni misle, da je manastir dobio ime po bukovoj šumi oko manastira, drugi kažu da mu ime potiče od vodene ptice “bukavac”, kojih je ovde bilo vrlo mnogo u vremenu dok još nije bio isušen negotinski rit. Nagađa se čak i to, da bi mu ime moglo postati od Bukovskog manastira kod Bitolja, čiji su izbegli monasi pod najezdom Turaka došli u ove krajeve i iz nostalgije prema svom matičnom manastiru, nazvali i ovaj Bukovo. U najstarije pisane izvore u kojima se pominje manastir Bukovo spadaju turski popisi iz 1454. i 1586. godine. U oba popisa iz Fetislamske nahije Bukovo se pominje kao manastir Svetog Nikole koji daje danak od sto osamdeset aspri osmanlijskom carstvu. Po slomu Prvog srpskog ustanka i pogibiji Hajduk Veljka Petrovića, krajinskog vojvode, 1813. godine, Turci ulaze u Krajinu i u osvetničkom pohodu pustoše sve pred sobom, te je i manastir Bukovo tada zapaljen. U tom požaru potpuno je izgoreo krov na crkvi. Manastir je tada za kratko vreme opusteo, ali već pet godina kasnije Turci izdaju dozvolu za obnavljanje crkava i manastira u Krajini u koje spada i Bukovo. Timočka Krajina je oslobođena od Turaka 1833. godine i sultanovim hatišerifom prisajedinjena Srbiji. Mnogo povoljnije političke i ekonomske prilike, omogućile su da manastir Bukovo bude ponovo obnovljen 1837. godine. Tom prilikom knez Miloš je poklonio manastiru zvono.
Desetak kilometara južno od Negotina, u blizini sela Mokranje, Sikolska reka, krčeći put do Timoka kroz pitoma brda Negotinske krajine, stvorila je divan vodopad i ispod njega živopisno jezero. Iako skromnih dimenzija , ovo mesto koje nosi naziv Mokranjske stene, omiljeno je izletište i kupalište meštana okolnih sela i Negotinaca.
Gajenje vinove loze u Krajini je u velikoj meri sačuvalo tradicionalni način podizanja vinograda, rezidbe, obrade i pravljenja vina. Prerada grožđa i nega vina odvijaju se u posebnim prostorijama – objektima koje se nazivaju pivnice (pimnice). Građene su od kamena, često tesanog, od brvana ili bondruka, debelih zidova, često i preko 60cm. Pivnice se više ne grade i u mnogim selima su kompleksi pivnica nestali, ostale su sačuvane Rajačke, Rogljevske, Smedovačke, Štubičke i Bratujevačke pivnice. Domaćini su se potrudili da neke od njih preurede u savremeni funkcionalni prostor, zadržavajući specifičan ambijent. Taj prostor su ponudili turistima i u pivnicama se može degustirati i kupiti vino.
Rajska prerast je spomenik prirode u režimu zaštite II stepena, nalazi se u kanjonu Zamne, u istočnoj Srbiji, na istočnoj strani Deli Jovana. Spomenik prirode je tunelska rečna pećina sa stalnim rečnim tokom. Nastala je podzemnim fluvio-kraškim usecanjem Zamne, što je u odmakloj fazi evolucije omogućilo nastanak procesa obrušavanja, čime su u pećini otvorena dva otvora u tavanici. Pećina predstavlja jedinstven i jednostavan pećinski kanal dužine 155m, koji na ulazu ima visinu od 18m i širinu 10m, dok izlazni otvor pećine ima visinu 10m i širinu 14m, u čijem podu je rečno korito Zamne. Zbog dva velika otvora u tavanici ova tunelska pećina je celom dužinom pod dnevnom svetlošću. Zahvaljujući postojanju ovih otvora, na ulazu i na izlazu, pećinski tunel ima izgled ogromne prerasti. Otvori u tavanici su udaljeni jedan od drugog oko 70m.
Polazak:
Polazak 4. oktobra 2024. godine (petak) u 16 časova sa ugla Sarajevske i Drinske ulice. Maršruta putovanja: Beograd – Požarevac – Veliko Gradište – Negotin.
Cena:
Cena prevoza je 4500 dinara. Cena prenoćišta je 3300 dinara (dve noći). Prilikom prijavljivanja uplaćuje se akontacija od 4500 dinara. U slučaju otkazivanja potrebno je naći zamenu, jer u protivnom novac ne može biti vraćen.
Plan:
Petak, 4. oktobar
16:00 – Polazak sa ugla ulica Sarajevske i Drinske. Usputne pauze po potrebi.
20:30 – Dolazak u Negotin i razmeštaj po sobama.
Subota, 5. oktobar
06:00 – Ustajanje i doručak.
07:00 – Polazak prema Mokranju i obilazak Mokranjskih stena.
09:00 – Polazak na pešačku turu prema Rogljevačkim, Smedovačkim i Rajačkim pivnicama.
16:00 – Završetak pešačenja u Rajačkim pivnicama. Transver do Rogljevačkih pivnica na ručak.
18:00 – Polazak prema Negotinu u smeštaj. Individualni obilazak grada.
Staza je dužine oko 18,5km sa ukupnim (kumulativnim) usponom/spustom od 600m. Staza nije tehnički zahtevna i primerena je svim kategorijama planinara. Oni koji žele mogu da skrate pešačenje tako da sačekaju grupu u Smedovačkim pivnicama i sa njima nastave do Rajačkih pivnica. U tom slučaju, dužina staze je dužine 10,5km sa ukupnim usponom/spustom od oko 300m-.
Nedelja, 6. oktobar
08:00 – Ustajanje, doručak i pakovanje stvari u prevoz.
10:00 – Obilazak Negotina i muzeja. Muzej obuhvata tri objekta: Muzej Krajine, Mokranjčevu kuću i muzej Hajduk Veljka. Cena ulaznice je 300 dinara za jedan objekat muzeja, a 600 dinara za dva ili tri objekta.
12:00 – Polazak prema manastiru Bukovo.
12:30 – Dolazak u Manastir Bukovo. Obilazak manastira 30 minuta.
13:00 – Polazak prema polaznoj tački za pešačenje do Rajske prerasti.
13:30 – Dolazak u mesto Plavna. Priprema za pešačku turu prema Rajskoj prerasti.
16:00 – Završetak pešačenja i polazak prema Beogradu. Usputna pauza za ručak.
21:00 – Dolazak u Beograd.
Staza do Rajske prerasti i nazad je dužine oko 4km sa ukupnim (kumulativnim) usponom/spustom od 120m. Ne gazi se kroz vodu (reku Zamnu) već se ide okolnim putem.
Oprema:
Planinarska oprema primerena vremenskim uslovima. Planinarske cipele su obavezne. Svaki planinar je dužan da ponese ličnu kartu, zdravstvenu knjižicu i planinarsku karticu sa plaćenom članarinom za 2024. godinu.
Hrana-voda:
Hrana iz ranca. Ručak u subotu će biti organizovan u Rogljevačkim pivnicama (Tradicionalna negotinska kuhinja. Predjelo: suvo meso, sirevi, proja. Glavno jelo gulaš ili pasulj sa zatopljenim mesom i sezonska salata. Besplatno piće: rakija, vino, sokovi… Cena ručka je 2200dinara. Ručak nije obavezan i treba se izjasniti prilikom prijavljivanja za akciju.
Povratak:
U nedelju 6. oktobra u 16 časova maršrutom: Plavna – Donji Milanovac – Veliko Gradište – Požarevac – Beograd. Dolazak u Beograd se očekuje oko 21 čas.
Rok za prijavu:
Do popune mesta.
Vođa akcije:
Milan Vojnović tel.: 065 210 3811 email: vojnovicmilan@yahoo.com
Pomoćnik:
Jasmina Vojnović tel.: 061 2296 843 email: vojnovicjasmina@yahoo.com
Napomene:
Vođa akcije zadržava pravo na izmenu plana akcije, ako to konkretna situacija nalaže.
Za putovanja koja organizuje PD Krug iz Beograda nije obezbeđena zaštita u pogledu garancije putovanja (Sl. glasnik RS br. 2/2016).
SVAKI PLANINAR UČESTVUJE NA AKCIJI NA SOPSTVENU ODGOVORNOST, PRIHVATA I POTPISUJE IZJAVU O RIZICIMA I PREUZIMANJU ODGOVORNOSTI
Izjava o rizicima i preuzimanju odgovornosti:
(štampati dvostrano da bi se dobile dve izjave)