SAJT JE ISKLJUČIVO NAMENJEN ZA OBAVEŠTAVANJE PLANINARA, ČLANOVA PSS, U VEZI ORGANIZOVANJA PLANINARSKIH AKCIJA.

ZA PUTOVANJA KOJA ORGANIZUJE PD KRUG IZ BEOGRADA NIJE OBEZBEĐENA ZAŠTITA U POGLEDU GARANCIJE PUTOVANJA (SL. GLASNIK RS BR. 2/2016).

PLANINARSKO DRUŠTVO KRUG
+381 (0) 61 2296 843
pdkrug2017@gmail.com

PLANINARSKO DRUŠTVO "KRUG" ORGANIZUJE PLANINARSKU AKCIJU

POŽERAK I MANASTIR MANASIJA

30. NOVEMBAR 2024. GODINE

Pozerak-00

Kučajske planine, Južni Kučaj, ili samo Kučaj, su planine koje se nalaze u istočnoj Srbiji između reka Resave, Zlotske reke i Crnog Timoka. Dolina reke Resave odvaja ove planine od planine Beljanice na severu, a južna granica Kučaja su Grza, Čestobrodica, odnosno dolina Crne reke. Istočna granica je Zlotska reka, dok se na zapadu podgorina planina spušta u moravsku ravan. Pripadaju grupi Karpatsko-balkanskih planina, sa pravcem pružanja severoistok-jugozapad, na dužini od 40km. Naziv planina potiče od mnoštva kuča, odnosno vukova, a njihov stari naziv je Golubinjačke ili Hajdučke planine. Jedno od važnih odlika Kučajskih planina su pećine, a ističu se Bogovinska i Lazareva. Na samoj granici parka prirode nalazi se i čuvena Resavska pećina. Interesantna je i Ravanička pećina, koja se nalazi u blizini istoimenog manastira i predstavlja malu jamu u kojoj je, prema predanju, sakriveno blago kneza Lazara posle Kosovskog boja. Da li je ova legenda istinita možda nikada nećemo saznati, jer je pećina mahom neistražena.

Nekada je ovaj kraj nazivan Resavska Sveta gora, jer se tu nalazilo 12 srednjovekovnih pravoslavnih manastira, zadužbina despota Stefana Lazarevića. Međutim, danas su ostali očuvani samo manastiri Manasija, Ravanica i Sisojevac. Manastir Manasija je zadužbina despota Stefana Lazarevića, koji je počeo da ga gradi 1407. Godine, a završio 1418. godine. Manastirska crkva je posvećena Svetoj Trojici. Ceo kompleks je opasan velikim zidovima koji su služili za odbranu. To je bila utvrđena celina koja se sastojala od ukupno 11 kula, od kojih se isticala donžon kula, poznatija kao Despotova kula. Iako je sačuvana tek trećina fresaka u manastiru, živopis Manasije spada u red najvećih dometa srednjovekovnog slikarstva. U manastir su dovedeni učeni monasi, pa je odmah posle osnivanja Manasija postala kulturni centar despotovine. Njena “Resavska škola” bila je prepisivačka radionica i bila je izvor pisanih dela i prevoda i posle pada despotovine, kroz ceo 15. i 16. vek. Knjige koje su prepisivane u Manasiji bile su veoma cenjene.
Tokom radova na rekonstrukciji manastirske crkve u Manasiji početkom 21. veka, otkriveni su zemni ostaci, za koje rukovodilac tih radova, arheolog Marin Brmbolić, smatra da pripadaju despotu Stefanu. DNK analiza tih ostataka je sa 99,9378% tačnosti potvrdila da se radi o sinu kneza Lazara. Danas postoji sporenje naučnika oko toga gde se nalaze posmrtni ostaci Stefana Lazarevića, u manastiru Koporinu ili u Manasiji.

Polazak:        
Polazak 30. novembra 2024. godine (subota) u 6 časova sa ugla Sarajevske i Drinske ulice. Maršruta putovanja: Beograd – Velika Plana – Svilajnac – Despotovac – Manastir Manasija  – Veliko brdo.

Cena:             
Cena prevoza je 2500 dinara. Prilikom prijavljivanja uplaćuje se akontacija od 2500 dinara. U slučaju otkazivanja potrebno je naći zamenu, jer u protivnom novac ne može biti vraćen.

Plan:
06:00 – Polazak sa ugla ulica Sarajevske i Drinske.
08:30 – Dolazak u do manastira Manasija. Obilazak manastira u trajanju od 30.
09:30 – Dolazak do Velikog brda, priprema i polazak na pešačku turu dužine 13km.
12:30 – Izlazak na vrh Požerak (1049m). Pauza od 15 minuta.  
15:00 – Završetak pešačenja kod Velikog brda.
15:30 – Povratak za Beograd. Usputna pauza za ručak/večeru.
20:00 – Dolazak u Beograd.

Staza je dužine oko 13km sa ukupnim usponom/spustom oko 550m i spada u red srednje teških. Tehnički nije zahtevna tako da je primerena svim kategorijama planinarima.

Oprema:       
Planinarska oprema primerena vremenskim uslovima. Planinarske cipele su obavezne. Svaki planinar je dužan da ponese ličnu kartu, zdravstvenu knjižicu i planinarsku knjižicu sa plaćenom članarinom za 2024. godinu.

Hrana-voda:
Hrana iz ranca. Nakon završetka pešačenja svratićemo u neki od obližnjih restorana na ručak/večeru.

Povratak:      
Istog dana u 15 časova i 30 minuta maršrutom: Despotovac – Velika Plana – Beograd. Dolazak u Beograd se očekuje oko 20 časova.

Rok za prijavu: 
Do popune mesta.

Vođa akcije:
Milan Vojnović                 tel.: 065 210 3811                            email: vojnovicmilan@yahoo.com
Pomoćnik:
Jasmina Vojnović              tel.: 061 2296 843                            email: vojnovicjasmina@yahoo.com

Napomene:
Vođa akcije zadržava pravo na izmenu plana akcije, ako to konkretna situacija nalaže.
Za putovanja koja organizuje PD Krug iz Beograda nije obezbeđena zaštita u pogledu garancije putovanja (Sl. glasnik RS br. 2/2016).

SVAKI PLANINAR UČESTVUJE NA AKCIJI NA SOPSTVENU ODGOVORNOST, PRIHVATA I POTPISUJE IZJAVU O RIZICIMA I PREUZIMANJU ODGOVORNOSTI

Izjava o rizicima i preuzimanju odgovornosti: 
(štampati dvostrano da bi se dobile dve izjave)

Close Menu